VÁROSI TÖRTÉNELEM VERSENY

Hagyományosan András napján, november 30-án tartottuk meg ebben a tanévben is a városi iskoláknak meghirdetett történelem versenyünket. A 7 fordulóból álló versenyben sokoldalú tudásról kellett számot adniuk a versenyzőknek. A két órás komoly munka után az eredményekre várva szendviccsel és teával kínáltuk megfáradt vendégeinket.

SZENT ERZSÉBET ÜNNEPE

Szent Erzsébetre emlékezve telt november harmadik hete nálunk. A pénteki napot ünnepi szentmisével kezdtük. Attila atya példabeszédében kiemelte a szeretet és megértés, az önfeláldozás és önzetlenség fontosságát. Erzsébet Magyarországon született, Sárospatakon. Atyja II. András magyar király, anyja a merániai Gertrúd volt, aki a Bánk bán című opera egyik fő alakja. Erzsébetet már négy éves korában eljegyezték Lajossal, Türingia leendő grófjával. Lajos szülei, Hermann gróf és Zsófia grófnő nagy gonddal nevelgette a még gyermekként a wartburgi várba érkező kis királylányt. Lajossal kötött házasságából 3 gyermeke született. Egész életét a szegények és elesettek megsegítésének szentelte. Legendás életének jelképévé vált a rózsa, melyet a nyolcadikosok által előadott Erzsébet oratóriumban is láthattunk az iskolai kápolnában, majd vasárnap a Szent Erzsébet templomban. Hagyomány szerint iskolánk végzősei elevenítik meg a szentté avatott magyar királylány életét. Az előadás után mindenki kapott egy Erzsébet cipócskát, olyan kis kenyérkét, melyet a jóságos királylány a kötényéből az éhező szegényeknek osztogatott.

GYŰJTÉS ÉS ADOMÁNYOZÁS

Erzsébet napot megelőző héten hagyomány iskolánkban, hogy diákjaink figyelmét még jobban ráirányítjuk az elesettekre, a segítségre szorulókra. Ilyenkor a szentmiséken, a hittanórákon, az osztályfőnöki órák beszélgetéseiben előkerül Szent Erzsébet élete, példamutatása, s a mai kor emberéhez szóló üzenete. Az ő önzetlensége, lemondása minket is arra késztet, hogy vegyük észre a környezetünkben élő mindennapi gondokkal küszködő embertársainkat. Éppen ezért minden évben kérjük a szülőket, hogy lehetőségeikhez mérten küldjenek tartós élelmiszereket, melyeket a város Kríziskamrájának ajánlunk fel. Idén is nagy mennyiségű olaj, liszt, cukor, tészta gyűlt össze, melyet ezúton is köszönünk. Diákjainktól pedig egy csomag chips, egy tábla csokoládé, egy hamburger megvásárlásának lemondását kértük, s az így megmaradó 200 ft felajánlását egy nemes célra, a Szent György Otthon számára. Örömmel tapasztaltuk, hogy sok diákunk megértette és fontosnak tartotta ezt az önfeláldozást.

TALAMBA

Diákjaink izgatottan várták szerda délelőtt a negyedik órát. Meglepetés koncertre gyűlt össze a tornateremben az egész iskolai közösség, a TALAMBA ütős együttes járt nálunk. A remek hangulatú zenei délelőtt azonban nem csak a szórakozásról szólt, hanem szinte észrevétlenül tanítottak a hangszerekről és a zenei kifejező eszközökről is. Mindez természetesen nem valósulhatott volna meg egy kedves szülő nagylelkű támogatása nélkül. Köszönjük neki ezt a szép, tartalmas és kitűnő kikapcsolódást adó zenei élményt.

EGÉSZSÉG DÉLUTÁN

Napjainkban egyre több szó esik az egészséges táplálkozásról, életmódról, a lelki egészségről. Mindezek a mi iskolánkban is megjelennek napi szinten. Az osztályfőnöki órákon, környezetismeret, természetismeret és biológia órákon is előkerül a téma. A téma, amiről nemcsak beszélni érdemes, hanem kézzel foghatóvá tenni, a diákokkal együtt cselekedve megélni. Erre vállalkoztunk csütörtök délután az iskolai védőnő bevonásával. Az iskolában forgószínpadszerűen három helyszínen folyt az ismeretek átadása. A tankonyhán természetesen az egészséges ételek, alapanyagok voltak „terítéken”. Mindenki kedvére kóstolhatott, mindeközben természetesen megismerkedtek ezek élettani hatásával, olvastak az ásványi anyagok, vitaminok szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásairól.

OVIS SPORTVETÉLKEDŐ

Hagyomány nálunk, hogy az ősz folyamán egy vidám sportvetélkedőn látjuk vendégül 3 óvoda iskolába készülő apróságait. Kb. 150 izgatott gyermek és kísérőik jöttek el hozzánk a Vidámságok Háza, a Micimackó és a Szent Erzsébet óvodákból, hogy összemérjék ügyességüket, gyorsaságukat. A bemelegítő közös torna után felálltak a csapatok a terem két oldalán egymással szemben és elkezdődött a közel egy órás vetélkedés az érmekért és a kupáért, de elsősorban természetesen a mozgás öröméért. Mindenki nagyon komolyan vette a dolgát, s bizony a versenybíráknak nem volt egyszerű dolguk, hiszen gyakran fej-fej mellett futottak be a csapatkapitányok. E felelősségteljes feladatra Dallosné Martin Csilla a Micimackó Óvoda vezetője és Füsti Edina atléta, olimpikon vállalkozott. Az öt versenyszám végén kissé fáradtan, de rendkívül izgatottan várták a gyerekek a végeredményt. Ezen a délelőttön a Szent Erzsébet ovisok vihették haza a kupát és szépen csillogó aranyérmeket. Természetesen senki nem ment haza üres kézzel, hiszen a dobogóról lemaradt picurkáknak is került 1-1 emlékérem a nyakukba, és Sport szelet is mindenkinek jutott, a jól végzett munka jutalmaként.

ÓVÓNÉNIK LÁTOGATÁSA

Minden évben lehetőséget biztosítunk az óvó néniknek, hogy kis neveltjeik első lépéseit a tudás birodalmában személyesen is megtekinthessék. Nagy örömünkre, élnek a meghívással és szép számmal megtisztelnek minket és elsőseinket. Bár ilyenkor a kicsik a főszereplők, de a szünetben magasabb évfolyamra járó volt ovisaik is szeretettel lesik és üdvözlik őket, mely bizonyára melengeti a szívüket. Az óra megtekintése után hasznos szakmai megbeszélés zajlik még a csemetékről a tanító nénik jelenlegi és az óvó nénik korábbi tapasztalatainak összevetésével. Fontos, hogy az óvoda és az iskola szorosan együttműködve élje mindennapjait, hiszen a cél és a hozzá vezető út közös. Boldog, kiegyensúlyozott, értelmes gyermekek nevelése.