AZ ŐSZ LEHULLÓ KINCSEI

„Itt van az ősz, itt van újra”- írta Petőfi Sándor Szeptember végén című versében, s szavalta egy kisdiákunk a kiállítás megnyitóján. Az elmúlt két hónapban az időjárás gyakran kedvezett az iskolai és családi kirándulásoknak, túrázásoknak, melyek alkalmával sok őszi termést, falevelet lehetett gyűjteni. E „kincseket” felhasználva alsó tagozatosaink vidám kiállítással örvendeztettek meg mindnyájunkat. Rendkívüli fantáziáról, kreativitásról, kézügyességről tettek tanúbizonyságot az elkészült alkotások.

HATÁRTALANUL PROJEKT NAP

Néhány éve lehetőség van arra, hogy magyarországi diákok határon túli magyarlakta területekre látogassanak egy pályázat útján elnyerhető komoly összegű támogatás segítségével. Az idei tanévben újra pályáztunk, s az előző hetedikes évfolyam után most is szerencsésnek bizonyultak tanítványaink. A bicskei tagintézménnyel közösen 4 felejthetetlen napot töltöttek el Felvidéken. Visszaérkezve a hetedikes utazók házigazdaként kalauzolták végig diáktársaikat a forgószínpadszerűen kialakított helyszíneken. Első állomásként a négy nap képes beszámolóját nézhették meg a tanulók paravánon elhelyezett képkiállításon és vetítéses formában. A második helyszín a történelmi és irodalmi ismeretek bővítését szolgálta. A nap zárásaként egy vetélkedőn dőlt el, melyik csapat gyűjtötte és raktározta el az emlékezetében a legtöbb információt. Az ehhez kapcsolódó feladatsor javításában és értékelésében újra fontos szerepet kaptak a nap házigazdái, a hetedikesek. Biztosak vagyunk benne, hogy ezzel a projekt nappal nagyon sok értékes tudáshoz sikerült juttatni tanulóinkat.

MEGEMLÉKEZÉS

Emlékeztünk. A Forradalomra és a Köztársaság kikiáltására. Sok évvel az 1956-os események után még mindig kell, hogy találjunk valamit, ami ma is erősít minket. Ezért fontos, hogy őrizzük az emlékeket és még fontosabb, hogy továbbadjuk az újabb generációknak. Nagy jelentőségű minden tanévben ez az őszi ünnepünk. Nyolcadikos diákjaink, akik korban talán a legfogékonyabbak erre az időszakra, s életkorban sem sokkal térnek el az akkori forradalmi ifjúságtól nagy lelkesedéssel és beleéléssel igyekeztek visszaadni a nap hangulatát. Nem könnyű a XXI. század gyerekével megértetni a fél évszázaddal korábbi élet keserűségét, jogfosztottságát, félelmeit. Ma, amikor minden nyitott, végtelenek a lehetőségek, nincsenek korlátok, ez már szinte megmagyarázhatatlan. De a szabadság és a demokrácia különös fogalmak ma is. Mindenki megpróbálja a maga arcára formálni. Az új évezredben is óvnunk, védenünk kell. A most felnövő generációnak is. Ezért emlékeztünk.

PAPÍRGYŰJTÉS

Október második hetében papírgyűjtésre buzdítottuk diákjainkat. Úgy gondoljuk hasznos, ha környezettudatosságra, a hulladékok szelektív gyűjtésére ösztönözzük őket. Ismét sikeres napot tudhatunk magunk mögött. Köszönjük a szülőknek a segítséget, hiszen ekkora mennyiségű papír az ő közreműködésük nélkül nem került volna be az iskolába. A befolyt összegek az osztályok kasszáját gyarapítják.

1.a osztál 594 kg 27,0 kg / fő 4. helyezés

1.b osztál 1957 kg 93,0 kg / fő 1. helyezés

2. osztál 791 kg 24,7 kg / fő 5. helyezés

3. osztál 992 kg 33,0 kg / fő 2. helyezés

4. osztály 972 kg 30,3 kg / fő 3. helyezés

5. osztály 1423 kg 44,5 kg / fő 3. helyezés

6. osztály 1349 kg 45,0 kg / fő 2. helyezés

7. osztály 1021 kg 33,0 kg / fő 4. helyezés

8. osztály 1554 kg 55,5 kg / fő 1. helyezés

EMLÉKEZÉS AZ ARADI VÉRTANÚKRA

„ Az aradi foglyok még reménykedtek. Október 4-e, az uralkodó névnapja, lehet, hogy amnesztiát hirdet. De minden remény szertefoszlott. Október 6-án hajnali kettő és három óra között a papok felkeresték a halálraítélteket. Aulich Lajos Horatius verseit olvasgatta, Láhner György fuvoláján játszott, Dessewffy Arisztid még aludt.” Ezekkel a mondatokkal kezdődött pénteken délelőtt a tornateremben összegyűlt, ünneplőbe öltözött diáktársak előtt az ötödik osztályosok megemlékező műsora. Előadásukat legfiatalabb tanítványaink is nagy érdeklődéssel figyelték. A visszaemlékezés után megható pillanatok következtek. Iskolánk sok éves hagyománya az új diákok eskütétele és polgárrá fogadása. Ez többnyire az első osztályosokat érinti, de minden évben van néhány magasabb évfolyamba hozzánk érkezett tanuló is. Az eskü szövegének közös elmondása után mindenki személyesen vehette át az igazgatónőtől, Turzáné Papp Erikától a névre szóló tanúsítványt és az iskola emblémájával ellátott nyakkendőt vagy sálat, mely az intézményhez tartozást hivatott erősíteni. Délután koszorúzási ünnepségen vettek részt tantestületünk tagjai és 7., 8. osztályos tanulóink. Az Aradi vértanúk terén megtartott városi rendezvényen, a kopjafáknál mi is elhelyeztük a hősök emlékére hozott koszorút.

ZENEI VILÁGNAP

Az UNESCO Nemzetközi Tanácsa Yehudi Menuhin kezdeményezésre emelte október 1-jét A ZENE VILÁGNAPja rangjára. Ez a nap a zeneművészet legnagyobb alakjaira emlékeztet, segíti a különböző kultúrák zenéinek jobb megismerését. Évről-évre szokás nálunk, hogy ezen a napon egy tanítási óra erejéig összegyűlik az egész iskola a kápolnában közös éneklésre. Az egész napot a zenének szenteltük, mégpedig oly módon, hogy a tanítási órák közötti szünetekben az iskola aulájában örömzenélhettek mindazok, akik voltak elég bátrak, hogy fellépjenek alkalmi “színpadunkon”.