A MAGYAR KULTÚRA NAPJA

Január 22. a Himnusz születésnapja. 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc nemzeti imádságunk megírását. Néhány éve ezt a napot a Magyar Kultúra Napjaként ünnepeljük országszerte. Iskolánkban sem feledkeztünk meg a méltó megemlékezésről. Bíró Ildikó tanárnő Kölcseyre és a magyar nyelv szépségeire igyekezett ráirányítani figyelmünket, tanítványai pedig gyönyörű versekkel ajándékoztak meg mindnyájunkat. Nemzeti kultúránk másik ékkövét, a zenét is elénk varázsolták tanítványaink furulyával, zongorával és citerával. A népi kultúra nagy érték iskolánkban, örömünkre szolgál, hogy sok tanítványunk a szabadidejében is hobbiként műveli a népdaléneklést. Ők egy szép dalcsokorral örvendeztettek meg minket, mely után a népi játékok bemutatója következett. Idén is igyekeztünk megmutatni diákjaiknak, hogy milyen sok mindent takar a kultúra fogalma, s mennyi szeletébe kóstolhatnak bele intézményünk falai közt.

EREDMÉNYHIRDETÉS

Az első félév utolsó napján, pénteken tartottuk meg a 2015/2016-os tanév téli eredményhirdetését. Iskolánk összes diákja egybegyűlt a tornateremben, hogy tapssal jutalmazza mindazokat, akik az elmúlt időszakban versenyeredményeikkel dicsőséget hoztak intézményünknek. Büszkén álltak ki iskolatársaik elé a városi, területi vagy egyházmegyei versenyeken dobogós eredménnyel díjazott tanulóink. Példájuk ösztönzést, motivációt adhat a többieknek is a második félévre.

SZENT MARGIT

Iskolánk védőszentjére, Szent Margitra emlékezve telt a hétfő nálunk. A napot ünnepi szentmisével kezdtük. Attila atya a diákokat is bevonva felidézte Margit rövid életének főbb állomásait. Margit Dalmáciában született, Klissza városában. Anyja a bizánci Laszkarisz Mária, atyja IV. Béla magyar király, aki szent Erzsébet fiútestvére volt. Szüleinek még megszületése előtt el kellett menekülniük az országból a tatárok elől, így megfogadták, hogy leendő gyermeküket, Margitot Istennek ajándékozzák, ha segítségükre lesz az ellenséggel szemben. Amikor Margit 3 éves lett, átadták a domonkos nővéreknek Veszprémben. Atyja később a Nyulak szigetén, a mai Margit szigeten kolostort építtetett számára. Margit egész életét a vezeklésnek szentelte. 1254-ben, huszonnyolc éves korában halt meg. Halála után közel 700 évvel, 1943-ban szentté avatták. Legendás életének jelképévé vált a liliom. Az ünnepségre az ötödik osztályosok hittan órákon felkészültek egy szent Margit életét bemutató misztérium játékkal. Az általuk előadott képekkel, zenével színesített mű, még közelebb hozta tanulóinkhoz iskolánk névadóját.

VÍZKERESZT

Január hatodika vízkereszt napja, Urunk megjelenésének ünnepe. Ezt olvastuk ezen a napon az evangéliumban: „ A csillagot meglátva nagyon megörültek. Bementek a házba és ott látták a Gyermeket anyjával, Máriával. Földre borulva hódoltak előtte, majd kinyitották kincses zsákjaikat és ajándékokat adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát.” Vízkereszt vagy Háromkirályok napja zárja a karácsonyi ünnepkört. Egyházunk ezt a napot parancsolt ünneppé tette, így a téli szünet után mi is közös misére gyűltünk össze az iskola kápolnájában. Nagy örömmel vettük, hogy a szülők, nagyszülők közül, akik megtehették velünk együtt voltak ezen a szép reggelen. Alig fértünk be, s voltak olyanok, akik már csak az ajtóban állva kísérték figyelemmel az eseményeket. A szokásos liturgikus részek után Attila atya megszentelte a vizet, ami majd végigkíséri egész évünket, életünket. A szentmise végén emlékeztette a diákokat arra is, hogy komoly munka vár mindnyájukra a félévi zárást megelőző időben. Kiemelte különösen a nyolcadikosokat, akik a továbbtanulás célegyenesébe értek, hiszen elkezdődnek a felvételi jelentkezések és lezajlik január 16-án a központi írásbeli felvételi is.